O mgle słów kilka…

Piękna pogoda niestety powoli się kończy. Za oknem już niedługo przywita nas jesienno-zimowa plucha, a wraz z nią mgliste poranki. Nasza strefa klimatyczna sprzyja powstawaniu mgły w tych okresach.

Jazda autem we mgle jak wiemy może być bardzo niebezpieczna. Czasami zdarza się, że ograniczenie widoczności jest tak znaczne, że nie powinniśmy kontynuować jazdy nawet z bardzo niską prędkością. Osobiście zdarzyło mi się  coś takiego jeden raz. Podróżując do domu natrafiłem na mgłę która uniemożliwiała zobaczenie czegokolwiek – jak przysłowiowe mleko, a nawet budyń ;). Jedynym rozsądnym wyjściem było zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu. I tu uwaga: lepiej nie stawać na środku drogi, warto poszukać zatoki, chodnika czy wjazdu na jakąś posesję.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że w deszczu oraz mgle należy mieć włączone światła. I w tym przypadku światła do jazdy dziennej nie wystarczą. Co do samych światłem to w większości przypadków podczas jazdy we mgle z przodu bardziej przydatne są światła mijania. Drogowe nie nadają się gdyż paradoksalnie ograniczają jeszcze bardziej widoczność tworząc łunę, która nas oślepia. Jeżeli posiadasz światła przeciwmgłowe (pot. przeciwmgielne) przednie to również warto ich użyć – są zazwyczaj niżej osadzone i oświetlają drogę skuteczniej.

Tylne światło przeciwmgłowe nie do końca sprawdza się zawsze podczas mgły. Na pewno zawsze należy go używać na autostradzie, na której auta poruszają się bardzo szybko i mogą w porę nie zauważyć poprzedzającego pojazdu. W zamglony dzień również należałoby użyć go na szosie poza miastem i niezatłoczonych arteriach.

W mieście użycie tylnego światła przeciwmgłowego jest nie do końca wskazane – może bardziej oślepiać kierowców za Tobą niż im pomóc. Jeżeli w mieście widzisz u poprzedzającego pojazdu światła pozycyjne i przy tym masz zachowaną bezpieczną odległość to nie ma potrzeby używać tylnego przeciwmgłowego.

Podróżując we mgle pamiętaj o dobrej ocenie sytuacji. Mgła może sprawiać wrażenie iż na drodze nie ma żadnych przeszkód, ale to tylko złudzenie. Przede wszystkim zmniejsz prędkość i zwiększ uwagę! Zawsze może się zdarzyć nieoświetlony pojazd  lub pieszy którego w takich warunkach można zauważyć zbyt późno i nie będzie czasu na odpowiednią reakcję.

Niestety coraz bliżej nam do tych  mglistych dni… jesień tuż tuż, ale spokojnie –  już za kilka miesięcy znowu wiosna… potem lato i kolejne wakacje… 😉

Pozdrawiam

Miłosz

This location means students are just minutes away from the beachfront town of waikiki and other o ahu attractions https://writemyessay4me.org/ such as the ala moana center, the largest open-air shopping center in the world

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.