Jak zachowują się opony całoroczne latem?

Opona wielosezonowa jest propozycją dla osób  podróżujących głownie po mieście. Nie ma potrzeby martwic się o wymianę ogumienia, nie zaskoczą nas pierwsze przymrozki… Jednak jak każda rzecz, która jest przeznaczona do wielu zadań posiada swoje wady i zalety.  Proponujemy zatem porównać opony wielosezonowe z oponami letnimi w warunkach typowo letnich,  aby zobaczyć jakie są wady i zalety takich opon. Dla porównania wybrane zostały popularne  opony klasy budżetowej Dębica Navigator 2 195/65 R15 (opona wielosezonowa ) oraz Dębica Presto 195/65 R15 (opona letnia).

Zaczniemy od testów na mokrej nawierzchni, polskie lato często bywa dość deszczowe wiec te wartości są ważne.

Hamowanie.

Test  ukazuje różnicę w długości hamowania ze 100 km/h wynoszącą prawie 20 metrów na korzyść opon letnich (równowartość ponad 4 długości auta!). Opona całoroczna z wynikiem  około 93 metrów jest na poziomie opon z kraju środka.

Aquaplaning wzdłużny

Opona letnia pozwala na przejazd przez kałuże wody z prędkością ponad 80 km/h, opona całoroczna jest w tym wypadku gorsza aż o 10km/h.  Lepiej więc mieć się na baczności pokonując wodę na oponach całorocznych.

Aquaplaning poprzeczny

Oceniane jest tu utrzymanie auta w zakręcie podczas przejazdu  po wodzie.  Opona całoroczna pozwala na przeciążenia 0,4 g przy 0.45 g opony letniej. Oznacza to ze auto na całorocznych jest mocniej wyrzucane z zakrętu.

Jazda po torze

Pokonanie toru przy różnych wymaganiach stawianym oponie- zakręty, hamowanie, przyspieszenie, ukazało słabości uniwersalnej opony . Czas okrążenia różnił się o 10%.

Test na nawierzchni suchej:

Hamowanie

Większa ilość rowków w klockach bieżnika jak również większa ich masywność działa nie korzystnie na hamowanie. Rożnicę w odległości sięgają 5 metrów na korzyść opony letniej. Nie jest to wartość ogromna, lecz zauważalna (długość większa niż jednego auta).

Jazda na czas

Letnia opona jest szybsza na torze dzięki lepszej przyczepności, z drugie strony opona całoroczna lepiej znosi nadsterowność.

Hałas

Wyniki podobne, hałas na poziomie 72 dB jest w obydwu oponach. Różnica wynosi 0.3dB co jest nie wyczuwalne i jest wynikiem dobrym dla opon całorocznych. W przypadku opon całosezonowych specyficzna, bardziej zimowa rzeźba bieżnika zazwyczaj przekłada się na wyższy poziom hałasu w porównaniu do opon letnich.

Opor toczenia

Można by sądzić ze opona letnia będzie miała niższe opory toczenia od opony całorocznej, testy pokazały odwrotne wyniki ;-). Opona całoroczna kwalifikuje się aby nazwać ja letnią 😉  ponieważ opór toczenia jest mniejszy niż 9.0kg/t).  Opór jaki powoduje dębica navigator 2 wynosi 8.81kg/t przy 9.54kg/t opony dębica presto.

Reasumując, czy wybór opon całorocznych na lato ma sens?  Obiektywnie oceniając – tak.

Należy jednak pamiętać o ich niedoskonałościach. Navigatorowi 2 bliżej do opony zimowej, co powinno ostrzegać nas przed nadmiernymi szaleństwami na drodze. Dłuższa droga hamowania, słabsze wyniki jeśli chodzi o aquaplaning predysponują opony całoroczne do spokojniejszej jazdy. W terenach miejskich dobrym wyborem, ponieważ nie musimy jeździć z wysokimi prędkościami i unikamy sytuacji, w których odczuwalne byłyby mocno ich niedostatki .

Pozdrawiam,

Michał, netcar.pl I wish to enhance my career prospective by completing a phd in the field of clinical https://collegepapers.co.uk/ pharmacy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.