Podstawowe zasady jazdy w terenie

goodyear jazda 4x4_2Według prognoz sprzedaży firmy Global Insight z końca 2012 roku, europejski rynek pojazdów SUV/4×4 w 2014 roku będzie liczył kilka milionów aut. Sama przemieszczam się samochodem z napędem na 4 koła. Jednak korzystam jedynie z dróg publicznych. Po co więc taki napęd? m.in dlatego, że samochód z napędem na obie osie prowadzi się znacznie przewidywalniej gdy są trudne warunki drogowe, a zimą wyjeżdża bez problemu z każdej zaspy :)..
Takich kierowców jak ja jest zapewne większość. A gdy doświadczenie nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu, a nawet utknięcia podczas jazdy w terenie, jest duże.


Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, eksperci Goodyeara przygotowali listę porad dla kierowców pojazdów SUV/4×4 wybierających się w trudny teren:

1. Dobrze poznaj możliwości i ograniczenia twojego pojazdu. Przeczytaj instrukcję i zasięgnij informacji o jego faktycznych możliwościach off-road’owych.

2. Nie wszystkie samochody SUV/4×4 są właściwie wyposażone do ciężkiej jazdy terenowej – mogą nie mieć na przykład odpowiednich opon.

3. Jazda off-road jest często wolna – nie ulegaj pokusie mocnego wciskania gazu w terenie. Przyśpieszaj łagodnie aż do uzyskania trakcji – w ten sposób nigdzie nie utkniesz.

4. Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po błotnistym terenie, zmiana na niższy bieg może poprawić kontrolę nad autem, ponieważ moc będzie przenoszona na opony w sposób bardziej łagodny i równomierny.

5. O ile to możliwe, unikaj hamowania na bardzo luźnym, błotnistym terenie. Nagłe zablokowanie kół może spowodować utknięcie albo też poślizg.

6. Licz się z przeszkodami – nawet pozornie niewielkie z nich mogą zatrzymać najlepszy samochód terenowy. Pamiętaj, że terenówki różnią się prześwitem. Wysiądź i zbadaj przeszkodę, zanim po niej przejedziesz. Jeżeli utkniesz na kamieniu czy pniu, najpierw spokojnie oceń sytuację. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia pojazdu.

7. Przez niewielkie żleby, rowy czy pnie przejeżdżaj pod kątem, aby trzy koła pomagały przejechać czwartemu.

8. Regularnie sprawdzaj bieżnik – jeżeli jest zabłocony, tracisz przyczepność.

9. Wjeżdżając na strome zbocze, atakuj je prostopadle – utrzymanie wszystkich czterech kół w kierunku nachylenia zapewnia maksymalizację mocy i przyczepności.

10. Przed powrotem na drogę asfaltową oczyść opony z ziemi i innych zanieczyszczeń, a potem sprawdź ciśnienie powietrza w ogumieniu. Przed dalszą jazdą sprawdź również, czy opony nie uległy uszkodzeniu.

Pozdrawiam,

Justyna, NetCar

 

There are several types of insects in the world, but https://www.pro-homework-help.com/ the most interesting and useful example of insect is the honey bee