Bezpiecznie po autostradzie

W Polsce mimo pewnych przeciwności losu i opieszałości rządu z roku na rok przybywa autostrad. Dzięki nim możemy szybko i bezpiecznie (w porównaniu z drogami o niższych kategoriach) pokonywać duże odległości. Niestety część kierowców bardzo rzadko korzysta z autostrad i kiedy już się na nich znajdzie nie do końca wie jak należy się zachowywać – często powodując zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pierwszy „problem” to dość monotonna podróż. Na autostradzie nie uświadczymy ostrych zakrętów, przejść dla pieszych czy innych tego typu elementów, które wymagałyby ciągłej uwagi. Ważne jest aby nie wpaść w pewne „odrętwienie” z tego powodu ;).

Stała prędkość, brak ostrych zakrętów czyli wspomniana monotonia jest wbrew pozorom męcząca co doprowadza do spadku koncentracji. Generalnie przyjmuje się zasadę, że na dwie godziny za kółkiem „należy się” kwadrans przerwy. Pamiętaj, że na autostradzie można zatrzymać się tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach (punkt obsługi podróżnych, stacja benzynowa). Nie stroń od odpoczynku i nie jedź bez przerwy przez kilka godzin.

Podczas szybkiej jazdy droga hamowania naszego auta może się wydłużyć o kilkadziesiąt metrów – dlatego zachowaj odpowiednią odległość od poprzedzających pojazdów tak, abyś w razie nagłego hamowania innego uczestnika ruchu miał czas na reakcje oraz wyhamowanie auta. Pamiętaj o tym by nie hamować nagle i gwałtownie – prędkości na autostradach są wysokie i może wówczas dojść do kolizji. Należy odpowiednio przewidywać sytuację na trasie i hamować płynnie.


Zwróć również uwagę na sposób włączania się do ruchu na autostradzie. Podczas wjazdu należy być szczególnie skupionym. Wykorzystaj odpowiednio pas rozpędowy i włączaj się do ruchu dynamicznie tak aby po wjechaniu na autostradę inny kierowca nie musiał nagle hamować kiedy Ty powoli wtaczasz się na swój pas.


W momencie kiedy zjeżdżamy z autostrady – należy przystosować się do nowych warunków na drodze i zachować szczególną czujność.

Na koniec nie zapominaj o podstawach czyli:

– Minimalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie wynosi 40 km/h.

– Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania. (niestety w Polsce bardzo często przez kierowców praktykowana jest ciągła jazda lewym pasem, a z prawej na autostradzie wyprzedzać  nie wolno!).

– Na całej długości autostrady, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc (stacje benzynowe, miejsca obsługi pasażerów), obowiązuje zakaz zatrzymywania się.

– Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym na autostradzie nie można również cofać ani zawracać. Dotyczy to także Placów Poboru Opłat, które są integralną częścią autostrady.

– Na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym.

– W przypadku awarii pojazdu kierowca powinien zatrzymać samochód na pasie awaryjnym, wysiąść z samochodu od strony pasażera, włączyć światła awaryjne, wystawić trójkąt ostrzegawczy i by wezwać pomoc udać się do najbliższej kolumny alarmowej, umieszczonej na tym samym pasie ruchu.

– Zabrania się kierowcom przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.

– Autostopowiczom zabrania się zatrzymywania samochodów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych, kierowcom zaś wysadzania pasażerów na autostradzie.

Pozdrawiam

Miłosz, NetCar

Accepted once you www.essaydragon.com/ receive your mba, do you plan on pursuing a career in your current field/industry or a in new field/industry

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.