Pośpiech na drodze? To się nie opłaca!

Masz ciężką nogę i lubisz przycisnąć pedał gazu? Wlekące się przed Tobą z przepisową prędkością auto wyprzedasz bez wahania? To się nie opłaca! Na małym dystansie spotkasz się z wyprzedzonym niedawno pojazdem na pierwszym czerwonym świetle! Oszczędność jak się okazuje jest tylko pozorna. Sam często łapię się na tym, że mam ochotę wyprzedzić pojazd przede mną bo się wlecze a mnie goni czas… Na szczęście nie tylko mnie frapowało czy warto się spieszyć i niejednokrotnie ryzykować…

Dlaczego taki pośpiech się nam nie opłaca postanowiła sprawdzić Szkoła Jazdy Renualt wraz z Auto Klubem dziennikarzy. Przeprowadzono test. Długość testowej trasy wyniosła  285km. Dwa auta. Pierwsze prowadzone było zgodnie z zasadami Eco-jazdy. Kierowca drugiego, któremu bardzo się spieszyło usiłował dojechać na miejsce możliwie najszybciej.

Wynik dość niespodziewany. „Wolniejszy” kierowca jadący oszczędnie dotarł do celu tylko 8 minut i 8 sekund później! Czy na prawie 300km trasie pośpiech się opłaca dla zaoszczędzenia 8 minut? Raczej nie. Podczas agresywnej jazdy narażamy siebie i innych uczestników ruchu na szwank.

Przeprowadzający badanie założyli iż zarówno jeden jak i drugi kierowca ma przestrzegać obowiązujące przepisy i ograniczenia z tym, że kierowca „szybszy” ma być nastawiony na jak najszybsze pokonanie trasy. Wyprzedza pojazdy kiedy to możliwie i jedzie z możliwie najwyższą dozwoloną prędkością. Drugi kierowca jedzie spokojnie zgodnie z zasadami ekojazdy.

„Szybki” kierowca pokonał cała trasę w 4 godziny i 19 minut. Pokonanie tej samej trasy w spokojnym ekologicznym stylu zajęło 4 godziny i 27 minut. To tylko 8 minut dłużej! A zużycie paliwa? Kierowca który jako pierwszy pokonał trasę musi zajrzeć głębiej do portfela na stacji benzynowej… Wolniejszy kierowca zużył 19% mniej paliwa!

Warto wspomnieć, że dodatkowo oszczędna jazda zmniejsza poziom hałasu oraz prowadzi do redukcji emisji dwutlenki węgla. Eko-kierowca może również dużo uważniej obserwować sytuacje na drodze wobec czego ryzyko ewentualnego wypadku jest mniejsze niż w przypadku kierowcy który chce jak najszybciej dojechać do celu.

Prawie 80% polskich kierowców deklaruje iż stosuje się do zasad Eko-jazdy – niestety większość z nich nie zna podstawowych zasad ekologicznego prowadzania auta. Ponad 90% z nich nie wie iż zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 40% jeżeli jazda nie jest płynna. Ponad 40% badanych błędnie twierdzi iż ciśnienie w oponach można sprawdzać rzadziej niż raz na miesiąc.

Sugerując się wynikami przeprowadzonego testu na trasie z Warszawy do Olsztyna dojedziesz zaledwie o ok. 6 minut później niż „szybki” kierowca! Przy tym zużycie paliwa jest mniejsza prawie o 20%! Na dłuższej trasie nasz agresywny kierowca może być zmuszony częściej zaglądać na stację benzynową na której będzie tracił „nadrobiony” wcześniej czas. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach Eko-jazdy:

– prowadź auto płynnie, staraj się przewidywać sytuację na drodze – np. nie wyprzedzaj pojazdu jeżeli niedaleko jest sygnalizacja świetlna, spotkasz się z wyprzedzanym pojazdem na czerwonym świetle
– zmieniaj umiejętnie biegi, nie doprowadzaj auta do możliwie najwyższych obrotów silnika

– umiejętnie przyspieszaj, do prędkości 60km/h przyspieszać należy możliwie dynamicznie, a powyżej tej prędkości – umiarkowanie

– nie rozgrzewaj silnika – również zimą. Należy ruszaj od razu po jego uruchomieniu i wyłączać go jeżeli postój jest dłuższy niż 1 minuta.

– sprawdzaj ciśnienie w swoich oponach nie rzadziej niż raz w miesiącu! W bagażniki nie przewóź niepotrzebnych rzeczy!

Pozdrawiam
Miłosz

Applicants may find it challenging at times, but we hope it will be fun online research paper writing too

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.