Wyważanie opon

Przy każdej zmianie kół zapewne spotykasz się z pojęciem wyważania. Co to za proces i do czego służy? Wyważanie kół polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu koła, w którym środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu (środek otworu na piastę). Innymi słowy – wyważanie niweluje zjawisko występowania miejsc o większej lub mniejszej masie. Koło tworzy opona, felga i wentyl (niekiedy także czujniki ciśnienia). Zamontowane razem z reguły nie tworzą idealnie spasowanego koła.

Koła powinno wyważać się nie tylko przy zdejmowaniu i zakładaniu opon z obręczy. Jeżeli dysponujemy dwoma kompletami kół (np. zimowe z felgami stalowymi i letnie z felgami aluminiowymi), koła powinny zostać ponownie wyważone przy sezonowej zmianie. Nie oszczędzajmy więc na serwisach przy samodzielnej sezonowej wymianie kół z użyciem lewarka. Z reguły samo wyważanie (bez zdejmowania opony), jest zdecydowanie tańsze, a oszczędzi nam kłopotów z eksploatacją auta. Przy dłuższych przebiegach rocznych, koła powinno się wyważać częściej, zazwyczaj co 10 tys. km.

Niewyważone koła powodują wibracje, które mogą być męczące dla kierowcy i powodować przyspieszone, nieregularne zużywanie opon, a także niepotrzebne zużycie zawieszenia samochodu. Ponadto, zmniejsza się przyczepność opon, a co za tym idzie wydłuża się droga hamowana, gorsza jest reakcja na ruchy kierownicą. Jeżdżąc na niewyważonych kołach zużywamy nie tylko szybciej zawieszenia, ale także same opony, na których bieżnik może ścierać się nierównomiernie. Nawet kilkugramowe niewyważenie na skutek sił działających podczas obrotu powoduje wzrost tej masy do kilku kilogramów.

Do wyważania kół służy maszyna, zwana wyważarką, która informuje gdzie i w jakiej ilości należy umieścić ciężarki . Nie ma określonych norm odnośnie ilości i wagi ciężarków, ale ich zbyt duża ilość nie jest wskazana. Wówczas należy oponę przesunąć względem felgi w taki sposób, aby najcięższy punkt opony ustawić naprzeciw najcięższego punktu felgi. Masy wówczas nie są sumowane, ale wzajemnie się znoszą.

Pozdrawiam – Krystian, NetCar

Which is now front-facing and designed to capture input www.phonetrackingapps.com/orbit-family-locator-app sound and noise at the highest level possible with the utmost clarity

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.