Jak oszczędniej jeździć? Przykazania kierowcy :)

Pytanie jak oszczędzać coraz częściej stawiają sobie kierowcy, tym bardziej iż ceny paliw rosną nieustannie. Obecnie za kiedyś ekonomiczniejszego w zakupie diesla płacić trzeba 5,79PLN za litr. Za benzynę nieco mniej… Ale i tak tankując paliwo zmotoryzowanym włos się jeży na głowie…
Z tego względu coraz popularniejsze staje się zagadnienie ekojazdy. Każdy z kierowców podejmując odpowiednie działania może wpłynąć na zmniejszenie spalania paliwa w swoim aucie. Mniejsze spalanie przekłada się na oszczędności oraz dodatkowe korzyści dla środowiska.

Przykazanie pierwsze – spiesz się powoli.
Mniejsza prędkość to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania. Im wyższa prędkość tym większe zużycie paliwa. Niemniej trzeba zwrócić uwagę na to iż za wolna jazda również może wpłynąć na wyższe zużycie paliwa. Optymalne zużycie paliwa osiąga się pomiędzy 50-70km/h. Dobrze obrazującym przykładem jest zwiększenie prędkości z 40km/h do 80km/h – wówczas zużycie paliwa wzrasta prawie dwukrotnie.

Przykazanie drugie – używaj wysokich biegów

Jazda ze stałą prędkością na niskim biegu zwiększa zużycie paliwa. Jeżeli jest to możliwie staraj się podróżować na biegach możliwie wysokich przez co zapotrzebowanie na paliwo spadnie.

Przykazanie trzecie – zmień styl jazdy na eko
Możesz oszczędzić trochę paliwa dzięki płynnej zmianie biegów i przewidywaniu miejsc w których trzeba się zatrzymać. Unikaj strat energii spowodowanych nagłym hamowanie. Obserwuj sytuację na drodze i swobodnie dojeżdżaj do miejsc w których ruch stoi. Agresywny styl jazdy, nagłe ruszanie i hamowanie znacznie zwiększa zużycie paliwa.

Przykazanie czwarte – ogranicz korzystanie z klimatyzacji
Klimatyzacja to dodatkowe obciążenie dla silnika które zwiększa spalanie paliwa. Można zaoszczędzić nawet 3% paliwa nie używając klimatyzacji. Korzystaj więc z klimatyzacji rozsądnie, tylko wtedy gdy faktycznie temperatura na zewnątrz jest wysoka.

Przykazanie piąte – gaś silnik na dłuższych postojach
Podczas postoju na włączonym silniku paliwo nadal jest zużywane. Pamiętaj o tym i gaś silnik przy dłuższych postojach, a uruchamiaj go bezpośrednio przed ruszeniem w dalszą trasę. W pierwszej kolejności ustaw trasę na GPS, dopiero potem odpalaj auto.

Przykazanie szóste – usuń zbędny bagaż

Pozbądź się zbędnego bagażu! Gdy twój samochód jest cięższy zużywa więcej paliwa. Potrzebuje więcej energii. Każde dodatkowe 50kg bagażu to zwiększenie zużycia paliwa o ok. 1-2%.  Pozbądź się zbędnych rzeczy z bagażnika i oszczędzaj!

Przykazanie siódme – sprawdzaj stan pojazdu

Dbaj o swoje auto. Zużyte świece, stary filtr paliwa czy brudny filtr powietrza wpływają na zużycie paliwa. Regularne wymiany oleju również wpływają na spalanie. Warto zwracać również uwagę na zbieżność kół. Nienaganny stan techniczny auta może pomóc zaoszczędzić do 4% paliwa.

Przykazanie ósme – dbaj o właściwe ciśnienie w oponach
Pamiętaj o prawidłowym ciśnieniu w oponach. Opony ze zbyt niskim ciśnieniem zwiększają opory toczenia przez co zapotrzebowanie na energię jest większe. Spalanie wówczas rośnie. Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie w oponach może przełożyć się nawet na oszczędność paliwa rzędu 5%.

Przykazanie dziewiąte – świadomie dokonuj wyboru opon
Oprócz wielu różnych czynników również wybór odpowiednich opon wpływa na zużycie paliwa. Producenci oferują coraz większą gamę opon o obniżonych oporach toczenia. Wybierając właśnie je wpływamy na niższą konsumpcję paliwa, równocześnie ograniczając niekorzystny wpływ na środowisko.
Opony o obniżonych oporach toczenia oferowane są przez wiodących producentów opon i zazwyczaj są dodatkowo oznaczone poprzez odpowiedni piktogram bądź informację umieszczoną na ściance bocznej. Zanim więc dokonasz zakupu nowego kompletu opon – rozeznaj również tą kwestię.

Pozdrawiamy,
Zmotoryzowana ekipa NetCar

Alfred helps you find and launch any file hop over to this portal or app on your computer, search the web, and more, all from your keyboard

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.