Kiedy zmienić na opony zimowe? 2010 cz.2

Kiedy zmienić opony na zimowe? Myślę, że teraz jest dobry moment. Dlaczego? Teoria jest taka, że z jednej strony opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości w niskich temperaturach, a z drugiej strony przy zbyt wysokich temperaturach opony zimowe szybko się zużywają. Dlatego nie ma sensu zmieniać opon już we wrześniu, ale zbyt późna zmiana zwiększa ryzyko poślizgu.

W październiku zaczynam obserwować prognozy pogody. Zawsze w Polsce jest tzw. złota polska jesień kiedy to temperatury są wysokie, świeci ładne słoneczko, a drogi są jeszcze suche. Zmiana wcześniej byłaby zbyt wczesna, dlatego pierwszym znakiem jest właśnie ciepły okres w październiku.

Teraz patrząc na prognozy pogody ustalam orientacyjny termin kiedy pogoda się załamie i przyjdzie prawdziwa jesień. Korzystam z serwisu www.pogodynka.pl prowadzonego przez instytut meteorologii i gospodarki wodnej IMGW. Tak to ten sam, który się podpisywał pod prognozą pogody w TVP1 w dawnych czasach. Jednak ich prognozy zazwyczaj mi się sprawdzają, więc często z nich korzystam.

Co widać dziś na prognozie? Widać, że dzień po dniu, systematycznie już od zeszłego tygodnia temperatura powoli spada. Już w tym tygodniu maksymalne temperatury spadną poniżej 10 stopni. Żeby uniknąć tłoku w serwisach, proponuję, żebyś zmienił/a opony już teraz, na początku tego tygodnia. Pamiętaj, że jak w TVN ogłoszą opady śniegu, to wszyscy zaczną zmieniać opony 😉

Teoretycznie może się jeszcze zdarzyć ciepły tydzień. Pogoda czasem zaskakuje wszystkich. Jednak jeśli tydzień pojeździsz na zimówkach w ciepłym okresie, to naprawdę nic się nie stanie. A rano i wieczorem tak czy siak będzie już zimno. Do tego czasem wilgotno, przez mgły i szadź tak jak w ostatnich dniach. Chłód i wilgoć to sprzyjające warunki do poślizgu dla letnich opon.

Pozdrawiam. Tomek.

Governors also argue that school quality is an economic-development issue, and that their influence in that vital area is limited online research paper writing if they can’t pick the state chief

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.