Przechowywanie opon

No dobrze. Zmieniłeś opony na letnie albo zimowe. I co zrobić teraz z tymi, na których dotąd jeździłeś. Jeśli nie posiadasz garażu albo piwnicy, to chyba najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi przechowywania opon oferowanej przez większość warsztatów wulkanizacyjnych. Sam tak robiłem jeszcze 5 lat temu, kiedy nie miałem gdzie przechowywać opon we własnym zakresie. Jednak jeśli masz warunki, to możesz u siebie trzymać.

Warto zadbać o prawidłowe przechowywanie, ponieważ pamiętaj, że opony to jedyny punkt styku Twojego auta z podłożem. Jakikolwiek problem z oponą może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku. A opony wbrew pozorom są delikatnym elementem układu jezdnego Twojego auta. Gumowa mieszanka, z której są wykonane opony, musi zachować swoje właściwości żeby opony zwiększały Twoje bezpieczeństwo zamiast je zmniejszać. Okazuje się, że ta gumowa mieszanka pod wpływem wielu różnych warunków, traci swoje właściwości i zamiast być np. elastyczna, twardnieje a potem podczas jazdy, pęka.

Jeszcze podczas demontażu opon, warsztat powinien oznaczyć położenie każdej opony w samochodzi. Chodzi o to, która opona była na lewym przodzie, która na prawym, itd. Jak będziesz zakładał te opony ponownie, to powinieneś wiedzieć gdzie jaka była, żeby umieścić każdą w tym samym miejscu, lub zmienić jej miejsce zgodnie z regułami rotacji. Tak czy siak, miejsce opony nie powinno być przypadkowe. O rotacji jeszcze kiedyś napiszę.

Kolejną rzeczą jest wyczyszczenie a najlepiej nawet umycie zdejmowanych opon. Jeśli nie zrobił tego warsztat, to zrób to we własnym zakresie. Chodzi o to, żeby wyjąć różne ciała obce, typu kamienie i wiele innych, które tkwią w bieżniku, oraz wypłukać różne substancje, które mogą rozpuszczać gumę, np. olej, ropa, a których nie mało jest na drogach.

Pomieszczenie, w którym będziesz przechowywać opony, powinno spełniać następujące warunki:

 • wietrzone i suche, bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego i wilgoci,
 • temperatura nie wyższa niż pokojowa,
 • daleko od wszelkich chemicznych substancji, rozpuszczalników lub substancji ropopochodnych mogących rozpuścić gumę,
 • daleko od wszelkich ostrych przedmiotów mogących uszkodzić oponę (metal, drewno, …),
 • nie w bliskości grzejników, płomienii lub żarzących się ciał,
 • nie w pobliżu wszelkiego materiału mogącego spowodować iskrę, czy wyładowania elektryczne (np. prostownik),
 • w tym samym pomieszczeniu nie powinno być urządzeń produkujących ozon, np. transformatorów.

W zależności czy opony są na felgach czy bez, trochę inaczej się je układa.

Opony z felgami:

 • Ciśnienie w oponach powinno być normalne – takie jak do jazdy.
 • Można zawieszać, ale do tego musisz mieć haki podwieszone do sufitu.
 • Można układać poziomo w stos.

Przechowywanie opon na felgach

Opony bez felg:

 • Układać pionowo i obracać raz na miesiąc.
Przechowywanie opon bez felg

Powyższe obrazki ze strony Michelin Polska.

Jeśli wymieniasz opony razem z felgami, to masz fajną korzyść, jak trzymasz u siebie. Kiedy przychodzi czas zmiany opon, możesz sam przełożyć sobie całe koła, bez potrzeby jazdy do warsztatu i stania w kolejkach w szczycie sezonu. W takim przypadku jednak nie zapominaj, że raz na jakiś czas koła trzeba wyważyć. Jednak możesz to zawsze zrobić po minięciu szczytu wymiany opon.

Pozdrawiam. Tomek 🙂

Chanin that a slightly more softly worded provision on mandates in title I would seem to suggest congress anticipated there may well be costs not reimbursed for districts and states wiki page reference under the law